Blog > Komentarze do wpisu
Słodkie jabłka Newtona

Tak mnie jakoś naszło, przy okazji urodzin Helmuta Newtona, które ledwie kilka dni temu wypadały. Ale powód jest jeszcze jeden – w lipcu w Muzeum Miejskim we Wrocławiu planowana była wystawa prac Newtona „Portrety sław i znane sesje mody”. Dwa dni przed otwarciem, wystawę zawieszono do odwołania. Przyczyn nie wyjaśniono do dziś, ani też do tej pory nikt nie podał nowego terminu wystawy. Szkoda, bo obejrzenie ponad 400 zdjęć znanego ze swej ekscentryczności mistrza kobiecego aktu, człowieka, który wprowadził seks do nudnych magazynów mody, to było coś, na co czeka się latami. Tym bardziej, że miała to być największa wystawa zdjęć artysty w Europie. W dodatku właścicielem tej kolekcji jest Polak. Podejrzewam, że w naszym biednym kraiku znów ktoś wystraszył się skandalu i protestów bogobojnych czcicieli pewnych nakryć głowy.

Zrobię więc sobie swoją własną wystawę Helmuta.

 

Zacznę od najbardziej znanych portretów żony i jednocześnie muzy Helmuta Newtona - June Brunell znanej bardziej jako Alice Springs.

Bardzo lubię to zdjęcie - modelka, żona czekająca na Helmuta i jego odbicie w lustrze.

 

Niby zwykłe zdjęcie. June po obiedzie zapala papierosa. Helmut prosi ją, by na chwilę odsłoniła piersi. Jedno pstryknięcie i tak powstał bodaj najbardziej znany portret June.

 

 

No i słynne sesje zdjęciowe:

"Północ, północny zachód"

 

I pozostałe stylizacje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No i jego słynne akty:

 

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiście nie może zabraknąć ulubionego rekwizytu Newtona - lustra.

 

 

 

 

 

I na koniec niespodzianka. Jedyne bodaj zdjęcie, które Helmut Newton zrobił na warszawskim dworcu, podczas nie do końca udanej sesji Berlin - Moskwa. Z braku wiz i zezwoleń na fotografowanie wówczas obiektów wojskowych, czyli dworców, fotograf musiał z dalszej podróży zrezygnować. Sesja powstała w końcu w trakcie podróży powrotnej.

 

wtorek, 02 listopada 2010, czarna_blondynka

Polecane wpisy

PustaMiska - akcja charytatywna